Na dachu czy na gruncie? Najważniejsze informacje o konstrukcjach pod fotowoltaikę
Osoby posiadające domy jednorodzinne czy gospodarstwa rolne na sporych działkach nie bez powodu zastanawiają się, który sposób montażu fotowoltaiki jest lepszy i bardziej opłacalny – na gruncie, czy też na dachu budynku. Obydwa rozwiązania mają, rzecz jasna, zalety oraz pewne ograniczenia. Co warto wiedzieć?
Konstrukcje dachowe – kiedy warto się na nie zdecydować?
Instalacje dachowe to najczęstszy wybór inwestorów indywidualnych. Przemawia za tym lista korzyści, w tym między innymi:
- oszczędność miejsca – montaż na dachu pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnej powierzchni, bez konieczności zagospodarowania działki. W końcu i tak miejsce na dachu nie jest przez domowników wykorzystywane w żaden sposób, więc z niczym taka funkcjonalność nie koliduje;
- niższe koszty montażu – w wielu przypadkach instalacje dachowe wymagają mniej skomplikowanych konstrukcji wsporczych niż systemy naziemne,
- stosunkowo niewielkie ryzyko kradzieży elementów czy aktów wandalizmu z uwagi na utrudnioną dostępność.
Konstrukcje dachowe mają też jednak pewne ograniczenia, takie jak:
- specyficzny kształt dachu lub niewielka powierzchnia – nie zawsze da się zamontować odpowiednią liczbę paneli,
- orientacja i nachylenie dachu – nie każdy dach umożliwia optymalne ustawienie paneli względem słońca,
- obciążenie konstrukcji – niektóre dachy mogą wymagać dodatkowego wzmocnienia przed instalacją paneli, aby nie naruszyć konstrukcji budynku.
Konstrukcje naziemne – maksymalna efektywność i elastyczność
Konstrukcje fotowoltaiczne montowane na gruncie cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród właścicieli większych działek (np. rolników) oraz inwestorów realizujących duże farmy fotowoltaiczne. Co przemawia za wyborem tego rozwiązania:
- możliwość optymalnego ustawienia paneli – brak ograniczeń wynikających z nachylenia i orientacji dachu pozwala na idealne dostosowanie kąta nachylenia oraz kierunku instalacji,
- wyższa efektywność energetyczna – dzięki optymalizacji ustawienia paneli można uzyskać większą produkcję energii,
- łatwość konserwacji, czyszczenia i rozbudowy – instalacje naziemne są bardziej dostępne, co ułatwia ich serwisowanie oraz przyszłą modernizację,
- doskonała odporność na czynniki pogodowe.
Warto jednak wziąć pod uwagę kilka aspektów technicznych, które niekiedy mogą utrudnić lub uniemożliwić taką inwestycję:
- potrzeba stabilnego, równego podłoża – w przypadku miękkiego gruntu może być konieczne zastosowanie fundamentów betonowych,
- większa powierzchnia działki – instalacja naziemna wymaga więcej miejsca niż dachowa,
- konieczność uzyskania pozwoleń,
- konieczność wykonania dodatkowych zabezpieczeń przed kradzieżą czy uszkodzeniem,
- wymagania związane z otoczeniem – w najbliższej okolicy nie mogą znajdować się wysokie drzewa czy zabudowania, które mogłyby zasłaniać instalację i blokować dostęp promieni słonecznych.
Jak wybrać odpowiednią konstrukcję?
Podjęcie decyzji o wyborze konstrukcji powinno być poprzedzone dokładną analizą kilku istotnych czynników:
- warunków terenowych i wielkości działki,
- oczekiwanej mocy i wydajności instalacji,
- przewidywanych obciążeń atmosferycznych (np. zalegającego śniegu),
- możliwości konstrukcyjnych dachu,
- wymagań formalnych.
Jeśli zależy Ci na najwyższej efektywności energetycznej oraz długoterminowej trwałości systemu, warto skonsultować się z ekspertami w dziedzinie fotowoltaiki.
Skorzystaj z pomocy specjalistów!
Decyzja może nie być prosta, jeśli mamy możliwość skorzystania z obu rozwiązań – mamy dom jednorodzinny albo budynek gospodarczy o sporej powierzchni dachu, ale też dysponujemy nieużytkowanym fragmentem działki, która nie jest otoczona drzewami ani budynkami. W takiej sytuacji warto skorzystać z fachowego doradztwa profesjonalistów, którzy dokonają wszelkich możliwych obliczeń dotyczących efektywności instalacji oraz jej opłacalności w dalszej perspektywie. Zapraszamy mieszkańców Bydgoszczy, Inowrocławia, Torunia i innych miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim do kontaktu z firmą FORGA – panele fotowoltaiczne to nasza specjalność. Pomożemy Ci podjąć racjonalną, korzystną decyzję, dzięki której wykorzystasz potencjał swojej nieruchomości, aby obniżyć rachunki za prąd.