Zmiany obowiązujące prosumentów od lipca 2024
Już od 1 lipca 2024 każdy odbiorca energii elektrycznej z sieci ma możliwość zdecydowania, w ramach jakiej taryfy chce się rozliczać. Może zostać przy obecnej, w której obowiązuje uśredniona cena prądu jednakowa przez całą dobę, ale można też zmienić na taryfy dynamiczne, w których ceny są zmienne w zależności od pory doby i są one tożsame z aktualnymi stawkami giełdowymi. Co to oznacza w praktyce? Kto może zyskać na tym rozwiązaniu, kto w ogóle nie odczuje zmian, a kto powinien zostać przy starej taryfie, by nie stracić?
Na czym polegają taryfy dynamiczne?
W taryfach dynamicznych cena za 1 kWh prądu zmienia się co 15 minut, w zależności od aktualnej stawki giełdowej. Oznacza to, że najdroższa energia jest wtedy, gdy większość odbiorców przebywa w domach i zużycie jest największe (a przy tym największy popyt) – wczesnym rankiem przed wyjściem do pracy oraz po południu i wieczorem. Natomiast najtańszy prąd jest w pozostałych porach – w nocy, przed południem oraz we wczesnych godzinach popołudniowych.
Kto nie zyska, a może nawet straci na taryfach dynamicznych?
Eksperci z branży OZE oceniają, że prosumenci, którzy nie posiadają magazynu energii, mogą w ogóle nie odczuć zmian. Na pewno stracić mogą natomiast osoby, które nie mają instalacji fotowoltaicznej albo mają instalację o mocy zbyt małej, by pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, a używają urządzeń elektrycznych w porach o szczytowych cenach, czyli rano oraz po południu i wieczorem.
Kto może zyskać na taryfach dynamicznych?
O ile dla większości osób taki system nie ma sensu, to jest pewna grupa użytkowników, którym taryfy dynamiczne mogą się bardzo opłacić. Mowa o prosumentach, których instalacje PV wyposażone są w magazyny energii. Taki magazyn można naładować w czasie tańszej taryfy (np. w nocy albo wczesnym popołudniem) i korzystać z jego zasobów, kiedy prąd jest droższy. Rozwiązanie sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy warunki atmosferyczne nie pozwalają na generowanie dużych ilości prądu ze słońca i naładowanie magazynu wyprodukowaną energią (np. po zmroku albo w deszczowy, pochmurny dzień). Dobra wiadomość jest taka, że w programie Mój Prąd 6.0 można ubiegać się o dofinansowanie zakupu magazynu energii. Aby zachęcić prosumentów do zmiany umowy na taryfy dynamiczne, przewidziano zwiększenie wartości zwrotu niewykorzystanych środków z 20 do 30% – mowa o nadpłacie w depozycie prosumenckim.
Zapraszamy do kontaktu mieszkańców Bydgoszczy, Inowrocławia, Torunia i innych miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim – oferujemy kompleksową obsługę związaną ze sprzedażą oraz montażem paneli fotowoltaicznych.