Grawitacyjne magazyny energii – czy to przyszłość branży OZE?
O ile postęp technologiczny zaowocował skutecznymi metodami generowania czystej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, o tyle wyzwaniem wciąż pozostaje jej magazynowanie. Wydajne techniki przechowywania energii są niezbędne do tego, by móc zachować nadwyżki na tak zwaną czarną godzinę, a gdy takowa nadejdzie – efektywnie energię rozdystrybuować. Na czym opiera się zasada działania grawitacyjnych magazynów energii? Jakie wady i zalety ma to rozwiązanie?
Na czym polega grawitacyjne magazynowanie energii elektrycznej?
W grawitacyjnym magazynowaniu energii wykorzystuje się, rzecz jasna, ciążenie grawitacyjne, a oprócz tego energię kinetyczną. Samo działanie porównuje się do elektrowni szczytowo-pompowych, jednak rolę wody grają tutaj obciążenia w postaci bloków betonowych, żwiru, piasku itp. Kiedy ciężary są unoszone na określoną wysokość nad ziemią, dochodzi do magazynowania energii. Natomiast kiedy są one opuszczane, wówczas mówimy o generowaniu energii. Co ciekawe, często w tej technologii wykorzystuje się materiały z recyklingu, w tym np. zużyte łopaty wiatraków wytwarzających prąd z wiatru.
W tej chwili największy obiekt będący grawitacyjnym magazynem energii znajduje się w Szanghaju i jest już podłączony do chińskiej sieci. To największy system działający na skalę przemysłową – każdy blok waży po 35 ton, a cały magazyn ma moc 25 MW oraz pojemność 100 MWh.
Zalety i wady grawitacyjnych magazynów energii
Technologia ma liczne plusy, w tym między innymi:
- w bardzo niewielkim stopniu odbija się na środowisku naturalnym, a ekologia niewątpliwie jest kierunkiem rozwoju OZE,
- możliwość długotrwałego magazynowania wyprodukowanej wcześniej energii,
- niższe koszty niż w przypadku akumulatorów litowo-jonowych,
- możliwość zastosowania materiałów z recyklingu,
- możliwość stworzenia magazynu o bardzo dużej pojemności, co może zaspokoić potrzeby energetyczne wielu gospodarstw domowych,
- dużą wydajność oraz elastyczność działania.
Jednak jak każda technologia, również grawitacyjne magazynowanie energii ma pewne minusy, w tym:
- niższą sprawność magazynowania energii elektrycznej,
- ograniczenia związane z uwarunkowaniami terenu – technologia wymaga zainstalowania w miejscach o określonym ukształtowaniu, które będzie umożliwiało osiągnięcie optymalnej różnicy wysokości (możliwe np. dostosowanie nieaktywnych już kopalni),
- uzależnienie efektywności działania od warunków atmosferycznych.
Można domniemywać, że firmy rozwijające tę koncepcję magazynowania energii będą w dalszym ciągu skupiać się na eliminowaniu wad, by grawitacyjne magazyny miały możliwość zastosowania na skalę światową. To natomiast może rozwiązać wiele problemów związanych z energetyką – kiedy to jednak nastąpi, trudno przewidzieć.
Na ten moment wykorzystuje się inne, lepiej poznane metody magazynowania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Klientom z Bydgoszczy, Torunia, Inowrocławia oraz innych miejscowości w woj. kujawsko-pomorskim oferujemy fotowoltaikę: niezawodne panele słoneczne, jak również pozostałe elementy systemów, w tym domowe magazyny energii.