Taryfy dynamiczne dostępne dla niektórych odbiorców od sierpnia 2024 | FORGA
911
post-template-default,single,single-post,postid-911,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Taryfy dynamiczne dostępne dla niektórych odbiorców od sierpnia 2024

Od sierpnia 2024 roku w Polsce dostępne będą taryfy dynamiczne za energię elektryczną. Oznacza to, że ceny prądu będą się zmieniać w ciągu doby, w zależności od aktualnego zapotrzebowania i dostępności energii. Kto będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania? Komu to się może wyjątkowo opłacać?

Najważniejsze informacje o taryfach dynamicznych

Już od kilku lat trwa – i jeszcze potrwa aż do 2031 roku – wymiana liczników w domach i mieszkaniach Polaków na urządzenia umożliwiające zdalny odczyt. Inteligentne liczniki pozwolą nie tylko bezobsługowo sprawdzać zużycie i opłacać rachunki na podstawie e-faktur, ale też otworzą drzwi do taryf dynamicznych. Na ten moment większość Polaków płaci za prąd w ramach stałej stawki obowiązującej przez całą dobę, a część korzysta z taryf dwustrefowych, w których więcej płacą za prąd zużywany w ciągu dnia, a mniej za zużycie w nocy. W taryfach dynamicznych takich stref ma być więcej i mają one odpowiadać szczytom zużycia oraz okresom mniejszego zużycia prądu. Co ważne, przejście na taryfy dynamiczne nie będzie obowiązkowe – jeszcze przez długi czas tylko część odbiorców energii w ogóle będzie mieć możliwość zdecydowania się na to rozwiązanie. Warto zastanowić się, czy jest to dla danego gospodarstwa opłacalne.

Kto realnie skorzysta na taryfach dynamicznych? Czy to dobre rozwiązanie dla prosumentów?

Taryfy dynamiczne mogą być korzystne między innymi dla tych odbiorców, którzy są w stanie elastycznie dostosować zużycie energii do zmiennych cen albo po prostu funkcjonują w taki sposób, że ich największe zużycie prądu przypada na okresy najmniejszego popytu. Drugą grupą, dla której taryfy dynamiczne mogą być korzystnym rozwiązaniem, są prosumenci posiadający mikroinstalacje lub małe instalacje fotowoltaiczne oraz magazyn energii.

Taryfy dynamiczne – szansa dla prosumentów

Prosumenci, którzy w ramach net-billingu rozliczają się z dystrybutorem energii elektrycznej na zasadzie bilansowania, mogą przesyłać wyprodukowane nadwyżki energii z PV, a później odejmować od zużycia w zależności od potrzeb. W przypadku taryf dynamicznych rozliczenie nadwyżek będzie się odbywać w oparciu o ceny godzinowe. Oznacza to, że prosumenci będą mogli zarobić więcej, jeśli będą produkować energię w godzinach, gdy ceny prądu są wysokie.

W godzinach szczytu (np. rano i wieczorem) ceny prądu mogą być dwukrotnie wyższe niż średnia. Prosument, który wyprodukuje w tym czasie 1 kWh energii, otrzyma za nią 2 razy więcej niż w przypadku taryfy stałej.

Co zrobić, by przejść na taryfę dynamiczną?

Aby skorzystać z taryf dynamicznych, odbiorcy i prosumenci muszą posiadać inteligentny licznik energii elektrycznej, a także zmienić umowę z dystrybutorem energii na umowę opierającą się na taryfie dynamicznej. Opłacalność dla prosumentów uzależniona jest od wielkości instalacji, profilu zużycia, ale też możliwości dostosowania zużycia do zmiennych cen panujących w określonych strefach. Stosunkowo duża moc instalacji, elastyczne zużycie, posiadanie magazynu energii – w takich warunkach prosument może odnieść wyraźne korzyści z taryfy dynamicznej.

Chcesz już dziś zainwestować w fotowoltaikę w domu w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Toruniu albo innej miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim? Skontaktuj się z nami – zaprojektujemy i wykonamy instalację fotowoltaiczną, dzięki której zarobisz na produkowanej energii.