Zmiany prawne dotyczące budowy instalacji do 150 kW
7 lipca 2023 sejm (jeszcze poprzedniej kadencji) uchwalił nowelizację ustawy o OZE, wprowadzając tym samym zmiany ustalone na poziomie unijnym. Drobna zmiana spowodowała mnóstwo wątpliwości, jakie wynikają głównie z nieprawidłowej interpretacji przepisów. Co zatem realnie się zmieniło, a co pozostało tak, jak było?
Zmiany wynikające z nowelizacji ustawy o OZE
Celem nowelizacji było uproszczenie procedur administracyjnych, przez jakie przebrnąć muszą inwestorzy przygotowujący się do stworzenia małej instalacji fotowoltaicznej do 150 kWp (nie mylić z mikroinstalacją do 50 kWp, której przysługuje jeszcze mniejsza liczba wymaganych formalności). Dzięki usprawnieniu oraz przyspieszeniu procesów inwestycyjnych Polakom ma być łatwiej stworzyć instalację i czerpać z niej energię odnawialną. Przed nowelizacją tylko instalacje do 50 kWp mogły być konstruowane bez pozwolenia na budowę, a dziś limit ten podniesiono do 150 kWp. Co jednak bardzo ważne i o czym należy bezwzględnie pamiętać – nowelizacja ta nie zmienia definicji mikroinstalacji oraz małej instalacji, a co za tym idzie, nie zmieniają się inne wymagane procedury. Dzięki nowelizacji możemy pominąć tylko jeden z etapów.
Wymagane formalności do budowy małej instalacji PV do 150 kWp
Chcąc stworzyć małą instalację fotowoltaiczną – między 50 a 150 kWp – nie musimy wprawdzie ubiegać się o pozwolenie na budowę ani zgłaszać wykonywania robót budowlanych. Jednak w dalszym ciągu na inwestorze spoczywa obowiązek dopełnienia pozostałych formalności:
- pozyskania wypisu wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo warunków zabudowy w przypadku instalacji gruntowej (dachowa nie zmienia zagospodarowania terenu, bo powstaje na istniejących budynkach),
- uzyskania warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej,
- opracowania projektu technicznego i uzgodnienia go z operatorem,
- uzgodnienia projektu z rzeczoznawcą ppoż,
- zrealizowania projektu (zainstalowania wszystkich elementów systemu),
- zgłoszenia do Państwowej Straży Pożarnej,
- przeprowadzenia odbiorów oraz energetyzacji,
- dokonania wpisu do Rejestru Małych Wytwórców w Urzędzie Regulacji Energetyki.
Dzięki temu, że dla instalacji do 150 kWp nie jest już wymagane pozwolenie na budowę, realizacja projektu przebiega sprawniej. Nie musimy wysyłać wniosku do starostwa, nie potrzebujemy też kierownika budowy, tablic ani dziennika. Pomimo tego, że wciąż inwestycja obwarowana jest licznymi formalnościami administracyjnymi, to procedury rzeczywiście są nieco prostsze. Należy pamiętać, że nowelizacja nie definiuje instalacji do 150 kWp jako mikro – wciąż zalicza się ona do kategorii małych instalacji, z którymi wiąże się więcej wymagań formalnych niż dla instalacji do 50 kWp.
W przypadku pytań dotyczących fotowoltaiki oraz realizacji projektu zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Działamy na terenie Bydgoszczy, Torunia, Inowrocławia, a także całego województwa kujawsko-pomorskiego.