Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej, a kiedy wystarczy zgłoszenie?
Zastanawiasz się nad fotowoltaiką, która wygeneruje energię elektryczną do Twojego domu, firmy lub na potrzeby gospodarstwa rolnego? Zanim podejmiesz decyzję i przystąpisz do prac, sprawdź, czy w Twoim przypadku nie będzie konieczne ubieganie się o pozwolenie na budowę, czy wymagane jest zgłoszenie, czy może w ogóle nie musisz spełniać wymogów formalnych przed startem robót.
Pozwolenie na budowę – kto musi się o nie ubiegać?
Obowiązek złożenia wniosku – i wstrzymania się z pracami do momentu uzyskania pozwolenia na budowę – spoczywa na inwestorze, czyli właścicielu nieruchomości, na terenie której znajdzie się nowa instalacja fotowoltaiczna. Nie ma znaczenia to, gdzie zostaną umieszczone panele – na gruncie czy na dachu. Dla urzędu miasta lub gminy znaczenie ma przede wszystkim moc całej instalacji, skala oddziaływania na środowisko naturalne, status obiektu, a także ewentualna konieczność wykonania dodatkowych prac budowlanych. Co do zasady montażu fotowoltaiki nie można rozpocząć bez pozwolenia na budowę, jeśli:
- planowana instalacja ma mieć moc przekraczającą 50 kW,
- do zamontowania paneli i innych elementów instalacji (niezależnie od jej mocy) konieczne jest wykonanie innych robót budowlanych, np. rozbudowa domu czy postawienie przybudówki,
- konieczne jest przeprowadzenie oceny oddziaływania instalacji na środowisko naturalne,
- planowane jest zainstalowanie baterii solarnych na budynku mającym status obiektu zabytkowego.
Kiedy nie potrzebujemy pozwolenia na budowę? Kiedy wystarczy zgłoszenie?
Co do zasady, planując montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy nieprzekraczającej 50 kW, nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Stosowne zgłoszenie musimy jednak złożyć, jeśli:
- panele zostaną zainstalowane na budynku i będą wyższe niż 3 m,
- panele zostaną zainstalowane na gruncie, na terenie wpisanym do rejestru zabytków (ale nie na budynku zabytkowym – wtedy potrzebne jest pozwolenie na budowę).
Inne formalności, zezwolenia i zgłoszenia dotyczące montażu PV
Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace, sprawdź, czy projekt jest zgodny z założeniami planu miejscowego. Oprócz tego, jeśli moc instalacji ma przekraczać 6,5 kW, konieczne jest uzgodnienie inwestycji z wymogami ochrony przeciwpożarowej. Inwestor ma także obowiązek powiadomić straż pożarną o planach budowy takiej instalacji.
Chcesz, by urządzenia elektryczne w Twoim domu były zasilane przez fotowoltaikę? Zapraszamy Klientów z Bydgoszczy, Inowrocławia, Torunia i okolic do współpracy z naszą firmą! Pomożemy Ci dopasować instalację do potrzeb oraz zamontujemy panele fotowoltaiczne na dachu bądź na gruncie.