Kary dla posiadaczy fotowoltaiki – za co grożą i jakie mogą być konsekwencje?
Masz problem wyłączającej się fotowoltaiki wtedy, gdy nasłonecznienie jest największe? Chcesz dokonać pewnych zmian w instalacji, by działała bez przerw? Zachowaj ostrożność i zapoznaj się z informacjami – za niektóre modyfikacje może czekać Cię surowa kara.
Czego nie robić, by nie narazić się na kary?
Poważne konsekwencje czekają na tych właścicieli fotowoltaiki, którzy zmieniają jej moc albo modyfikują ustawienia inwertera.
Przykłady:
- zamontowanie dodatkowych paneli fotowoltaicznych – jak najbardziej można to zrobić legalnie, o ile w ciągu 14 dni powiadomimy o tym fakcie zakład energetyczny,
- modyfikacja ustawień falownika poprzez zaznaczenie w aplikacji innego regionu (np. Hiszpanii). W ten sposób podnosimy napięcie, co jest nie tylko nielegalne i karalne w naszym kraju, ale też bardzo niebezpieczne, bo może doprowadzić do uszkodzeń sprzętu domowego zasilanego fotowoltaiką;
- zwiększanie mocy i napięcia to również zagrożenie dla sąsiednich mikroinstalacji,
- jeśli zmodyfikowana instalacja ma moc przekraczającą 6,5 kWp, mamy obowiązek zgłosić ten fakt do miejskiej/powiatowej komendy straży pożarnej,
- jeśli w wyniku samowolki nasza mikroinstalacja przekroczy moc 10 kWp, wówczas obowiązywać nas będą mniej korzystne zasady rozliczenia prądu w systemie net-metering,
- jeśli otrzymaliśmy dotację np. z programu Mój Prąd na instalację albo sam inwerter, a po modyfikacjach moc przekracza 10 kWp, wówczas będziemy musieli zwrócić wszystkie środki.
W przypadku gdy kontrola wykaże nieprawidłowości, należy spodziewać się kary finansowej albo zobowiązania do zwrotu kwoty dofinansowania.
Co zrobić, by uniknąć kar?
Chcąc rozwiązać problem wyłączającej się instalacji, ale jednocześnie nie narazić się na konsekwencje, należy:
- pisemnie powiadomić operatora energetycznego o fakcie powiększenia instalacji o dodatkowe panele,
- dokonać modyfikacji, które poskutkują maksymalnym odchyleniem napięcia sieci o 10%, aby nie przekraczało 253 V,
- w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu instalacji skorzystać z profesjonalnego serwisu, zamiast dokonywać zmian samodzielnie.
Wszystko wskazuje na to, że najwięksi polscy operatorzy energetyczni rozpoczęli kontrole, w których sprawdzają ustawienia i parametry pracy inwerterów, monitorują napięcie w poszczególnych obwodach, ale też weryfikują ewentualne zwiększenie liczby paneli słonecznych w mikroinstalacji. Zapraszamy do kontaktu właścicieli fotowoltaiki z Bydgoszczy, Inowrocławia, Torunia oraz innych miejscowości w woj. kujawsko-pomorskim. Przeprowadzimy prace serwisowe, dzięki którym Twoja instalacja będzie pracowała bez zarzutu, a Tobie nie będą groziły konsekwencje.