Rekord polskiej produkcji energii ze słońca
Jeśli ktokolwiek jeszcze uważa, że fotowoltaika nie ma przyszłości, jest w wielkim błędzie. Wszystko wskazuje na to, że w dalszym ciągu będzie rosła liczba instalacji w Polsce, a to z kolei bezpośrednio przełoży się na kolejne wzrosty produkcji energii słonecznej. Właśnie pobiliśmy rekord ustanowiony niemal rok temu i najprawdopodobniej na tym nie koniec!
Maj 2023 rekordowy w polskiej fotowoltaikce
W maju tego roku padł rekord w ilości wyprodukowanej energii solarnej przez instalacje w całej Polsce – aż 1881,5 GWh! Dla porównania w maju 2022 Polacy wytworzyli 1212,9 GWh, w maju 2021 – 605,3 GW, a w maju 2020 zaledwie 223,8 GWh. Tendencja jest wyraźnie rosnąca, co daje nadzieję na coraz większy udział fotowoltaiki w rynku energetycznym.
Dane pochodzą od operatorów systemu przesyłowego, dlatego nie uwzględniają energii wyprodukowanej i zużytej na miejscu, bez podłączenia do sieci – z tego względu realne ilości produkowanej energii są jeszcze większe niż w oficjalnych raportach. Szacuje się, że rekord ten uplasował fotowoltaikę na trzecim miejscu w rankingu najważniejszych źródeł energii w kraju (po elektrowniach wykorzystujących 2 rodzaje węgla), przy czym udział PV w rynku wyniósł 14,5%.
Rekordowy dzień dla polskiej fotowoltaiki
Co zaskakujące, rekordowy dzień nie przypadł w rekordowym maju, ale w marcu – 29 marca 2023 wszystkie polskie instalacje działały na najwyższych obrotach, a fotowoltaika wyprzedziła elektrownie węglowe, przejmując pozycję lidera w produkcji energii dla Polaków (aż 33-procentowy udział w rynku). Tego dnia panele wytworzyły więcej energii elektrycznej niż elektrownie na węgiel kamienny, co jedynie potwierdza teorię, że najlepsze warunki dla instalacji PV panują wiosną i jesienią, gdy nasłonecznienie jest dość duże, a temperatury nie osiągają rekordowych wartości.
Co powoduje tak szybki wzrost i rekordowe wartości?
Za kolejnymi osiąganymi rekordami stoi szybko rosnąca moc PV. Coraz więcej Polaków decyduje się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych na terenie swoich gospodarstw domowych w Bydgoszczy, Toruniu, Inowrocławiu i w całej Polsce. Zachęcają do tego przede wszystkim rządowe programy dofinansowania, dzięki którym można odzyskać nawet połowę poniesionych kosztów. Coraz większy udział fotowoltaiki w rynku wynika również z rosnących cen węgla i chęci uniezależnienia się od cen dyktowanych przez dostawców energii, nie wspominając o ekologicznych walorach OZE. Z niecierpliwością czekamy na kolejne rekordy, aż w końcu fotowoltaika całkowicie wyeliminuje z rynku energetycznego węgiel.
Skontaktuj się z nami, by porozmawiać o panelach słonecznych dla Twojego domu!