Wszystko, co musisz wiedzieć o programie Mój Prąd 5.0
Program Mój Prąd 4.0 okazał się tak dużym sukcesem, że natychmiast po jego zakończeniu ogłoszono uruchomienie edycji 5.0. Dla kogo przewidziane jest wsparcie? Jakie instalacje można sfinansować ze środków? Jakie warunki należy spełnić? Kiedy nie możemy liczyć na otrzymanie dotacji?
Kto skorzysta na programie Mój Prąd 5.0?
Beneficjentami programu będą jedyni ci inwestorzy, którzy albo już rozliczają się na zasadach net-billingu, albo zrezygnują z systemu opustów na rzecz net-billingu. Na pozytywne rozpatrzenie wniosku można liczyć w przypadku, kiedy inwestycja rozpoczęła się po 1 lutego 2020. To oznacza, że odrzucane będą zgłoszenia, jeśli przed wspomnianą datą opłacono pierwszą fakturę, przyłączono mikroinstalację albo zamontowano system. Co istotne, dopiero po zakończeniu prac można ubiegać się o częściowy zwrot poniesionych kosztów. Gdy już otrzymamy dofinansowanie, mamy obowiązek umieścić tabliczkę informującą o uczestnictwie w programie Mój Prąd w widocznym miejscu na terenie inwestycji.
Na jakie inwestycje możemy otrzymać dopłatę rządową?
Środki z programu Mój Prąd 5.0 mogą posłużyć do częściowego zwrotu kosztów poniesionych na zakup oraz montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW, zakup i montaż magazynu energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh, zakup i montaż określonych rodzajów pomp ciepła, magazynu ciepła, systemów do zarządzania energią HEMS/EMS, a także kolektorów słonecznych. Przewidziano pewne ograniczenia i limity, z którymi należy zapoznać się przed złożeniem wniosku.
W jakich przypadkach nie otrzymamy dotacji z programu Mój Prąd 5.0?
Z odpowiedzią odmowną musimy liczyć się wtedy, gdy nie spełniamy wymogów formalnych oraz technicznych określonych w zasadach programu Mój Prąd 5.0. To między innymi obecność azbestu w poszyciu dachowym, na którym zamontowano instalację fotowoltaiczną, sfinansowanie inwestycji z pomocą leasingu albo udokumentowanie w fakturach wyłącznie montażu. Dach musi być całkowicie pozbawiony azbestu, inwestor musi być właścicielem instalacji, a do tego okazać należy również faktury za zakup elementów systemu. Na jakie kwoty możemy liczyć w tym roku? Podobnie jak poprzednich edycjach ogólna wysokość dofinansowania wynosi do 50% kosztów, przy czym maksymalna kwota jednej dotacji to 58 000 złotych.
Chcesz dowiedzieć się, czy spełniasz kryteria programu Mój Prąd 5.0? A może dopiero chcesz zakupić i zamontować panele fotowoltaiczne na terenie Bydgoszczy, Inowrocławia, Torunia albo okolic? Zapraszamy do kontaktu z firmą FORGA!