Limit tańszej energii do 2000 kWh – co muszą wiedzieć prosumenci? | FORGA
807
post-template-default,single,single-post,postid-807,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Limit tańszej energii do 2000 kWh – co muszą wiedzieć prosumenci?

Aby Polacy nie ponosili znacząco większych kosztów za zużycie energii elektrycznej, w styczniu 2023 w życie weszły nowe przepisy dotyczące limitów niższych cen oraz cen maksymalnych w przypadku przekroczenia limitu zużycia. O co w tym chodzi? Czy warto generować i magazynować energię na własny użytek?

Różne wartości limitów dla poszczególnych grup odbiorców

Roczny limit 2000 kWh obowiązuje w odniesieniu do wszystkich gospodarstw domowych. Ustawodawca wprowadził jednak dwa wyjątki podnoszące ten limit:

  • 2600 kWh dla rodzin z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 3000 kWh dla rolników oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Co właściwie znaczy, że wprowadzono limit tańszej energii? W największym uproszczeniu w przepisach chodzi o to, by do określonego limitu zużycia cena pozostawała na tym poziomie, na którym była w ubiegłym roku.

Co w przypadku przekroczenia limitu?

Pozostanie w granicach limitu gwarantuje, że za prąd nie zapłacimy więcej. Co zrozumiałe, po przekroczeniu tej wartości musimy liczyć się z wyższymi cenami, około 0,693 zł za kWh. Co zatem zrobić, by nie wydawać majątku na opłacenie rachunków? Rozwiązanie jest proste – fotowoltaika. Czy prosumenci odczują zmiany wprowadzone przez nowe przepisy?

Czy podwyżki cen energii dotkną prosumentów?

Dobra wiadomość jest taka, że nawet, jeśli w gospodarstwie domowym znajduje się zbyt mała instalacja, która nie pokrywa całkowicie potrzeb – a właściciel będzie musiał płacić za zużycie – to i tak istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo przekroczenia limitu, a tym samym wejścia na wyższy pułap cenowy. Prosumenci dysponujący dobrze dobraną instalacją, która pokrywa ich zapotrzebowanie, nie muszą się obawiać podwyżek cen.

Czy warto magazynować wyprodukowaną energię?

Posiadacze fotowoltaiki nie zostaną dotknięci podwyżką cen, ale mogą na tym skorzystać. O ile cena kupna oraz cena sprzedaży energii jest wysoka, nie warto jej magazynować, ale o wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest jej odsprzedanie. W przypadku niskiej ceny sprzedaży lepiej wyposażyć instalację w magazyn energii, by kumulować ją na własny użytek. Wszystko zatem zależy od aktualnej sytuacji na rynku krajowym i międzynarodowym.

Chcesz mieć pewność, że nie przekroczysz limitu i nie zapłacisz więcej za prąd? A może chcesz całkowicie zapomnieć o rachunkach za zużycie? Skontaktuj się z nami – projektujemy, a następnie montujemy instalacje fotowoltaiczne na terenie Bydgoszczy, Torunia oraz innych miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim.