Program Mój Prąd 4.0 przedłużony | FORGA
784
post-template-default,single,single-post,postid-784,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Program Mój Prąd 4.0 przedłużony

Ostatnimi czasy można było zauważyć znaczne wahania na rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych. Miało to związek z ogólnym podniesieniem kosztów związanych z produkcją komponentów niezbędnych do realizacji projektów, a także zmianą w sposobie rozliczeń. Jednak w dalszym stopniu inwestycje w OZE są kluczowe dla poprawy jakości środowiska naturalnego, a także ograniczenia wydatków związanych z rosnącymi cenami prądu pobieranego od lokalnych dostawców. Łatwy dostęp do OZE konsumenci uzyskali między innymi dzięki takim programom jak Mój Prąd.Ostatnia edycja wzbudziła spore kontrowersje, jednak dobrą wiadomością jest to, że edycja 4.0 została przedłużona, a dotacje zwiększone. W ostatnim programie na pieniądze mogli liczyć nie tylko inwestorzy decydujący się na instalację fotowoltaiki, ale również te osoby, które potrzebowały środków na magazyny energii czy przydomowe stacje ładowania pojazdów.

Wydłużenie programu – nabór wniosków

Mój Prąd 4.0 został skierowany przede wszystkim do tych wnioskodawców, którzy kładą silny nacisk na autokonsupcję wytworzonej energii. Z wydłużenia MP4 mogą skorzystać osoby mające już instalację, ale niebędące jednocześnie beneficjentami poprzednich edycji, a także ci, którzy złożyli wnioski o dofinansowanie samej fotowoltaiki, ale chcieliby jeszcze wykorzystać środki na magazyn czy inne objęte programem inwestycje. Nabór został wydłużony do 31.03.2023 roku.

Wysokość dofinansowania

Od 15.12.2022 roku wysokość dotacji Mój Prąd wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych i jednocześnie:

  • Wyłącznie na instalację PV – do 6.000 zł.
  • Na instalację PV sprzężoną z innym elementem – do 7.000 zł.
  • Na magazyn ciepła – do 5.000 zł.
  • Na magazyn energii – do 16.000 zł.
  • Na system zarządzania energią (EMS) i systemów zarządzania energią w domu (HEMS) – do 3.000 zł. Dotacja na to rozwiązanie będzie jednak uzależniona od zastosowania magazynu energii lub ciepła.

Po zmianach, decydując się na fotowoltaikę z magazynem ciepła możemy otrzymać nawet 23.000 zł (7.000 zł + 16.000 zł). Z kolei inwestując w instalację PV, z magazynem energii i ciepła oraz z systemem zarządzania energią możemy otrzymać nawet 31.000 zł (7.000 zł + 5.000 + 16.000 zł + 3.000 zł).

Dlaczego warto?

Wydłużenie czasu trwania naboru to szansa dla tych, którzy z przyczyn niezależnych nie zdążyli złożyć wniosku w terminie, co mogło wiązać się z wydłużonym oczekiwaniem na podpisanie umowy kompleksowej. Dzięki temu rozwiązaniu zyskali szansę na zwrot części poniesionych kosztów.

W przypadku programu Mój Prąd 4.0 wnioski przyjmowane są jedynie drogą elektroniczną.