Powody wyłączania się instalacji fotowoltaicznych
Fotowoltaika zyskała w ostatnim czasie na popularności. Instalacje czerpiące prąd ze słońca i pozwalające w znaczącym stopniu zredukować rachunki za energię elektryczną pojawiły się nie tylko na dachach instytucji czy firm, ale również w gospodarstwach domowych. Możliwość uzyskania atrakcyjnego dofinansowania na zakup paneli, falowników i innych elementów potrzebnych do uruchomienia fotowoltaiki sprawiła, że wiele osób natychmiast sięgnęło po to rozwiązanie. Niekiedy jednak nawet prawidłowo zainstalowany system samoistnie się wyłącza. Dlaczego?
Zbyt wysokie napięcie jako przyczyna zakłóceń w pracy fotowoltaiki
Jednym z najczęstszych powodów, dla których instalacja fotowoltaiczna nie pracuje wzorowo, są skoki napięcia. Kiedy wzrasta ono powyżej zakładanego poziomu, urządzenia ze względów bezpieczeństwa przerywają pracę. Akceptowalne i zgodne z normami napięcie w sieci wynosi od 207 do 253 V. Jeśli przez 10 minut utrzymuje się powyżej 253 V, wówczas instalacja wyłącza się. Jeśli natomiast falownik zarejestruje napięcie na poziomie 264 V – przerywa pracę natychmiast. Takie przestoje pozwalają uniknąć uszkodzeń spowodowanych zbyt wysokim napięciem.
Brak pracy paneli nocą
Fotowoltaika może wyłączać się również nocą, kiedy zbyt mało światła dociera do paneli. Nowoczesne, inteligentne systemy potrafią na podstawie napięcia same rozpoznać, kiedy mogą pobierać energię ze słońca, a kiedy ich praca nie jest potrzebna. Moduły PV nie generują prądu nocą, zatem system wyłącza się na kilka godzin, by powrócić do pracy o świcie. Dzięki temu instalacja oszczędza prąd, który byłby niezbędny do działania inwertera.
Awaria sieci energetycznej
Upały czy też nagłe burze, intensywne opady mokrego śniegu oraz wiatr mogą powodować awarie sieci energetycznych. Jeśli fotowoltaika jest podłączona do sieci ON-GRID, następuje jej automatyczne wyłączenie podyktowane względami bezpieczeństwa. Dotyczy ono sytuacji, w której pracownicy odpowiednich służb zajmą się naprawą usterki. Odłączenie instalacji chroni ich przed porażeniem prądem.
Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura otoczenia
Inwerter to urządzenie bardzo wrażliwe na duże wahania temperatury. Stąd też w czasie wyjątkowych upałów czy mrozów może odmówić współpracy. Co prawda producenci podają, że ich urządzenia bez problemu radzą sobie z zakresem temperatur od -25 do +60 stopni Celsjusza, jednak należy pamiętać, że nawet w naszych warunkach klimatycznych zdarza się przekroczenie tych parametrów. Przyczyną może być też niedostateczna wentylacja falownika czy jego wystawienie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Jeśli jesteś zainteresowany założeniem poprawnie działającej instalacji fotowoltaicznej w Twojej firmie lub domu, zachęcamy do kontaktu. Klientom z Bydgoszczy, Inowrocławia, Torunia oraz innych miejscowości województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oferujemy kompleksowe usługi montażowe. Zapraszamy.