...
Fotowoltaika drogą do niezależności energetycznej kraju | FORGA
718
post-template-default,single,single-post,postid-718,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Fotowoltaika drogą do niezależności energetycznej kraju

Konieczność zwiększenia wkładu z OZE do ogólnego bilansu energetycznego w Unii Europejskiej podnoszona jest od wielu lat na różnych spotkaniach przedstawicieli państw członkowskich, szczytach klimatycznych oraz innych posiedzeniach. Choć przynosiło to pewne skutki związane ze zwiększeniem świadomości wśród obywateli wielu krajów oraz wypracowaniem procedur i dotacji umożliwiających (między innymi Polsce) uatrakcyjnienie ofert przejścia na odnawialne źródła energii, to dopiero wojna na Ukrainie pokazała, jak ważne dla Unii jest pełne uniezależnienie się od importu surowców energetycznych z innych państw – między innymi gazu czy węgla z Rosji.

Rolnicy i przedsiębiorcy za ułatwieniami

W podobnym czasie co dygnitarze z państw członkowskich, na temat potencjału OZE oraz drogi do niezależności energetycznej rozmawiali w Polsce przedstawiciele przedsiębiorców oraz rolników i hodowców zwierząt. Dla nich, podobnie jak i dla zwykłych obywateli, droga do wytwarzania samodzielnie energii jest nieopłacalna lub mało opłacalna w obecnym systemie biurokracji, rozliczeń oraz warunków, które muszą spełnić, aby korzystać z paneli fotowoltaicznych. Postulowali obniżenie stawki VAT czy uproszczenie procedur. Zwrócono także uwagę na to, że OZE mają nie tylko wartość dla prosumentów jako alternatywa dla drogiej elektryczności z sieci, ale są również zabezpieczeniem dla produkcji żywności podczas konfliktów zbrojnych.

Obowiązkowa fotowoltaika? Są pomysły, jednak nadal brak konkretów

Przedstawiciele 5 państw Unii Europejskiej – Hiszpanii, Austrii, Belgii, Litwy i Luksemburga uważają, że uniezależnienie Europy od Rosji powinno być teraz priorytetem dla polityki energetycznej Wspólnoty. Proponują takie rozwiązania jak obowiązek budowy nowych domów wyposażonych w fotowoltaikę, panele na każdym supermarkecie czy dachu instytucji użytku publicznego. Niestety w ich liście brak konkretnych pomysłów na wdrożenie takich zmian systemowych, aby było to możliwe w ciągu najbliższych 8 lat. Sama Komisja Europejska prowadzi prace nad projektem REPowerEU – jednak czy uwzględni postulat o obowiązku montażu instalacji fotowoltaicznych – nie wiadomo.

Sama Polska uważana jest za jeden z krajów o większym potencjale – szczególnie jeśli doszłoby do zmiany niekorzystnych regulacji w sprawie elektrowni wiatrowych. Niestety jeszcze nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Póki co przedsiębiorcy chcą doprowadzić do merytorycznych dyskusji z członkami Sejmu i Senatu na temat zmian w energetyce krajowej.Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.