Program Mój Prąd 4.0 rusza od 15.04.2022
Osoby zainteresowane montażem paneli fotowoltaicznych oraz urządzeń wspierających pozyskiwanie energii z OZE z pewnością ucieszy fakt, że kolejny nabór do programu Mój Prąd rusza już od 15.04.2022 roku. Tym samym prosumenci, którym zależy na bezzwrotnej dotacji do inwestycji, znowu mogą ubiegać się o zwrot kosztów instalacyjnych. Jednak warto wiedzieć, że edycja 4.0 opiera się na nieco innych zasadach niż trzy poprzednie.
Główne założenia czwartej edycji programu Mój Prąd
Budżet przeznaczony na dofinansowania w tej edycji to około 350 mln zł. Środki mają zwrócić część kosztów poniesionych przez prosumentów na inwestycję w fotowoltaikę oraz magazyny energii – maksymalnie ponad 20 tysięcy złotych. Tak jak w poprzednich edycjach wnioski mogą składać osoby fizyczne, które mają podpisaną umowę z OSD, ale nie tylko – nowością jest dopuszczenie do wnioskowania beneficjentów poprzednich edycji, którzy ponieśli koszty nie tylko związane z instalacją fotowoltaiki, ale także systemów do zarządzania energią czy magazynów. Jednak ta grupa wnioskujących będzie musiała zrezygnować z dotychczasowego sposobu rozliczeń i przejść z korzystnego systemu opustów na net-billing.
Mój Prąd 4.0 jako promocja rozliczeń net-billing
W związku z wchodzącą w życie od kwietnia ustawie o zmianie sposobu rozliczeń energii z OZE następuje zniesienie opłacalnych opustów na rzecz net-billingu. Prosument, który nie wykorzysta energii w momencie wyprodukowania nadwyżki, będzie musiał ją sprzedać operatorowi w cenie hurtowej, a w okresach zmniejszonego wytwarzania – odkupić drożej. Co niezwykle istotne, osoby, które zdążyły uruchomić instalację przed 31.03.2022, mają gwarancję rozliczania w starym systemie przez najbliższe 15 lat, chyba że… chcą się starać o dofinansowanie z programu Mój Prąd 4.0 – wtedy konieczna jest rezygnacja z systemu opustów.
Czy inwestycja w fotowoltaikę nadal się opłaca?
Zmiany w sposobie rozliczeń są niewątpliwie niekorzystne dla prosumentów, jednak według ekspertów ciągły wzrost cen energii elektrycznej sprawia, że instalacje fotowoltaicznie znacznie przyczyniają się do obniżenia rachunków za prąd. Tym samym nadal można mówić o zysku, choć nieco mniejszym niż w przypadku rozliczeń systemem opustów.