Wzrost cen instalacji fotowoltaicznych w 2022 roku | FORGA
653
post-template-default,single,single-post,postid-653,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Wzrost cen instalacji fotowoltaicznych w 2022 roku

Coraz wyższe ceny instalacji fotowoltaicznych dotykają firmy monterskie i odbiorców końcowych od drugiego półrocza 2021 roku. Zanosi się na to, że ten niekorzystny trend będzie utrzymywał się nadal. Choć szacuje się, że największy wzrost dotyka instalacji na gruncie i o wyższej mocy, to kwota, którą trzeba zapłacić za inwestycję w domową fotowoltaikę, również nie opiera się negatywnym zmianom. Wysokie ceny na polskim rynku OZE to wypadkowa globalnych problemów z dostawami surowców oraz zwiększonego popytu związanego ze zmianami w sposobach rozliczeń.

Ceny instalacji fotowoltaicznych w zależności od mocy i posadowienia.

Przeprowadzone symulacje cenowe wykazały, że w przypadku instalacji zamontowanych na gruncie koszt 1kW jest niższy aż o 45% w przypadku instalacji o mocy 20 kW od kosztu 1kW w przypadku instalacji o mocy 6 kW. Wiąże się to bezpośrednio z zwiększonymi kosztami wykonania konstrukcji wsporczej takiej instalacji. Ponieważ jednak systemy montowane na gruncie są stosunkowo mało popularne wśród prosumentów, dlatego sprawdzono również ceny montażu instalacji 6 i 20kW na dachu pokrytym blachą trapezową. W tym wypadku cena końcowa 1 kW w małej instalacji okazała się jedynie o 10% wyższa niż przy montażu instalacji 20kW. Pokazuje nam to, że na etapie projektowania niezwykle istotne jest dokładna analiza zarówno mocy instalacji jak również miejsca jej posadowienia. W zależności od wielości instalacji oraz tego gdzie zostanie zainstalowana, będzie można dodatkowo zredukować koszty wykonania instalacji, lub w tej samej cenie zlecić wykonanie instalacji o większej mocy.

Co wpływa na wzrost cen instalacji fotowoltaicznych?

Nierozwiązany problem z transportem komponentów, a także ciągły brak dostępu do surowców z Azji przy rosnącym zapotrzebowaniu sprawiają, że ceny stale idą w górę. W Polsce dodatkowym czynnikiem jest wysoka inflacja, która zmusiła firmy monterskie do podniesienia cen usług. Jednak nadal największy udział w podwyższonych kosztach ma cena jednostkowa ogniw fotowoltaicznych. Nie tylko przez wzrost kosztów produkcji (zatrzymanie dostaw tańszych komponentów z Chin zwróciło hurtownie ku europejskim producentom), ale także problemy z dostarczaniem surowców niezbędnych do wytworzenia ogniwa. Tym samym, według prognoz ekspertów z IHS Markit, spadki będą notowane dopiero w roku 2023.

Jeśli szukasz specjalistów od projektowania i montażu fotowoltaiki w okolicach Bydgoszczy, skontaktuj się z nami!