Program Agroenergia – dofinansowania instalacji fotowoltaicznych dla rolników
W październiku ruszył nabór wniosków do pierwszej części programu Agroenergia. To projekt dofinansowań dla rolników organizowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW. W ramach Agroenergii 2021 rolnicy mogą uzyskać dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła lub instalacji hybrydowych. Nadrzędnym celem programu jest zwiększenie udziału OZE w działalności rolniczej.
Kto może się starać o dofinansowanie?
Aby wziąć udział w programie, trzeba spełnić kilka warunków. Agronergia dedykowana jest osobom fizycznym lub prawnym (spółkom prawnym, przedsiębiorstwom rolniczym) będącymi właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha. Działalność rolniczą w obu przypadkach należy prowadzić minimum rok przed złożeniem wniosków.
Różnica w dofinansowaniu
W poprzedniej edycji rolnicy mogli otrzymać zwrot nawet do 40% poniesionych kosztów kwalifikowanych na instalacje fotowoltaiczne. W tym roku kwota do uzyskania wynosi:
- 20%, ale nie więcej niż 15 tysięcy w przypadku instalacji o mocy >10 ≤ 30 kW,
- 30%, ale nie więcej niż 25 tysięcy w przypadku instalacji o mocy >30 ≤ 50 kW.
Wymagania programu Agroenergia 2021
Wnioskując o dotację, warto zaznajomić się z wymaganiami, jakie stawia program. Między innymi jest to:
- zobowiązanie do korzystania przez minimum 3 lata z zakupionej instalacji,
- rozpoczęcie inwestycji dopiero po złożeniu wniosku – koszty poniesione przed dniem złożenia nie są wliczane w pulę refundacji,
- brak korzyści wynikających z udziału w innych programach dofinansowań bezzwrotnych, takich jak Mój Prąd,
- moc instalacji nie może być niższa niż 10 kW i nie większa niż 50 kW,
- elementy konstrukcyjne muszą być zainstalowane jako nowe, a data produkcji nie może przekraczać 24 miesięcy.
Należy również pamiętać o tym, że dotacja ma formę refundacji kosztów po skończonej inwestycji oraz wyklucza się z uzyskaniem ulgi rolnej. Choć zmiany w programie są wyraźne, a wymagania rygorystyczne, Agroenergia cieszy się popularnością wśród rolników planujących modernizację gospodarstwa i zwiększenie udziału OZE w produkcji rolnej.