Firma jako prosument
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z 14 sierpnia 2019 roku pozwala przedsiębiorcom dołączyć do grona prosumentów, czyli rozliczać nadwyżki wyprodukowanej energii w systemie opustów. Żeby zostać prosumentem firma musi spełnić dwa warunki: jej działalność podstawowa nie może być związana z produkcją i sprzedażą energii, a umowa zawarta z dystrybutorem musi być umową kompleksową. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku osób fizycznych, instalacja nie może przekraczać mocy 50 kWp.
Korzyści dla firm płynące ze statusu prosumenta ustawowego
Tak samo, jak w przypadku gospodarstw domowych, status prosumenta dla przedsiębiorstw również niesie za sobą wiele korzyści. Można do nich zaliczyć między innymi dłuższy okres rozliczeniowy i rozliczanie w systemie opustów. Dzięki temu firma może wyprodukowaną przez siebie energię w sezonie letnim odebrać na preferencyjnych warunkach w miesiące mniej słoneczne, a tym samym zwiększyć oszczędności dzięki niskim rachunkom za energię elektryczną. Nasuwa się pytanie – czy każdemu to się opłaca?
Zmiana umowy
Chociaż ze statusem prosumenta wiąże się wiele udogodnień w sposobie rozliczania energii elektrycznej uzyskanej z OZE, to nie wszyscy przedsiębiorcy się na to decydują. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wykonać dokładną analizę. Już samo przejście z umowy dzielonej na kompleksową może być utrudnione w taryfie B lub C. Przedsiębiorstwa ten typ umowy mogą zawrzeć tylko ze sprzedawcą zobowiązanym, co znacznie ogranicza wybór dostawcy energii.
Analiza opłacalności
W przypadku chęci dołączenia do grona prosumentów przedsiębiorcy powinni najpierw przekonać się, czy w związku ze zmianą umowy będzie to dla nich opłacalne. Przechodząc z umowy dzielonej i wracając do sprzedawcy zobowiązanego, może zdarzyć się tak, że ceny energii ujęte w taryfie będą dużo wyższe. Dlatego jeśli instalacja nie może pokryć w całości zapotrzebowania energetycznego danego przedsiębiorstwa zmiana będzie nieopłacalna. Jeżeli prąd otrzymywany z fotowoltaiki jest wystarczający, status prosumenta w tym wypadku będzie korzystny. Przed podjęciem decyzji warto wykonać dokładne obliczenia obejmujące zarówno wielkość zapotrzebowania, jak i wydajność posiadanej instalacji.