Program Mój Prąd – prognozy na rok 2021
Prosument, czyli kto?
Beneficjentów programu Mój Prąd nazywa się prosumentami – aktywnymi konsumentami. Prosumenci biorą czynny udział w produkcji energii elektrycznej, z której korzystają. Nazwa funkcjonuje od prawie 5 lat (w związku z programem o tej samej nazwie) i zdaje się, że przyjęła się na stałe. By zostać prosumentem dzięki dotacji z programu Mój Prąd w roku 2020, należało spełnić kilka warunków, między innymi przedstawić umowę z firmą energetyczną, a także wskazać, iż nie brało się udziału w innych programach związanych z finansowaniem odnawialnych źródeł energii. Mój Prąd dedykowany jest osobom fizycznym i dotyczy tylko mikroinstalacji o mocy od 2 do 10 kW. Jak będzie w przyszłym roku?
Mój Prąd 2021 – zapowiedzi
Nie znamy jeszcze dokładnych wytycznych dotyczących kolejnej edycji programu. Nie wiadomo, w jakiej wysokości będzie możliwe dofinansowanie oraz kto i kiedy będzie mógł wnioskować. Pewne jest natomiast to, że Mój Prąd w 2021 roku będzie znacząco różnił się od poprzednika, co korzystnie wpłynie na zwiększenie liczby beneficjentów. Pełnomocnik Rządu do spraw Odnawialnych Źródeł Energii, Ireneusz Zyska, potwierdził, że Ministerstwo Środowiska planuje rozszerzyć obszar działania programu o przydomowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych, pompy ciepła oraz magazyny energii. Celem jest zwiększenie liczby prosumentów z niecałych 300 tysięcy do miliona, co przyczyni się do szybkiego wzrostu udziału OZE w produkcji energii energetycznej.
Szczegółowe informacje na temat dofinansowań z programu Mój Prąd powinny pojawić się z początkiem roku, dlatego zachęcamy do uważnego śledzenia komunikatów na naszej stronie internetowej.